4-Lead Nema 17 stepper motor to satisfy all your 3D-Printer, robotics, and Linear Motion projects needs! This 4-wire bipolar stepper has 1.8° per step for smooth motion and nice holding torque. The motor was specified to have a max current of 1.7A/phase so that it could be driven easily with a common motor shield for Arduino (or another motor driver) and a wall adapter or lead-acid battery. The rubber covering the rotor can reduce the noise effectively. The high hardness of metal makes it tough and durable. The stepper motor 17HS4401 with 4 leads, is used in various areas, such as laser engraving; medical equipment; 3D printers; CNC parts; automation equipment etc.
Nema 17 Specification:
- Number of Phases: 2
- Step Angle: 1.8°
- Phase Voltage: 2.6V DC
- Phase Current: 1.7A
- Resistance: 1.5Ω ±10%
- Inductance: 2.8mH ±20% (1KHz)
- Number of Wire: 4 (100cm Long)
- Holding Torque: 43N.cm
- Shaft Diameter: Ø5mm
- Motor Length: 40mm
- Step angle Accuracy: + – 5%(full step,not load)
- Resistance Accuracy: + – 10%
- Inductance Accuracy: + – 20%
- Temperature Rise: 80° Max(rated current,2 phase on)
- Ambient Temperature: -20° ~+50°
- Insulation Resistance: 100MΩ Min,500V DC
- Insulation Strength: 500V AC for one minute
Nema 17 Features:
- The input pulse decides the rotation angle of the motor.
- High accuracy of around 3 to 5% a step.
- Provides good starting, stopping and reversing.
- Control of this motor is less costly because of the exclusion of complex control circuitry.
- The speed is proportional to the frequency of the input pulses.
Package Included:
1 x 4-lead Nema 17 Stepper Motor 42 Nema 17 42BYGH (17HS4401) 40mm 1.7A 3D Printer Motor